Deep Freeze Kullanımı

Deep Freeze yazılımı birçok sistem yöneticisini, çok yüklü bir iş yoğunluğundan kurtaran bir programdır. Faydasını kullananlar mutlaka bilirler. Şöyleki;

Çalışmakta olduğum işyerinde 15 PC farklı görevleri yerine getiren çalışanlar tarafından kullanılmaktadır. İşyerimiz kamu kurumu niteliğinde görev yapmakta olan bir STK’dır. Birçok kurumda olduğu gibi internet erişimi, ofis yazılımları, pdf dosyası okuyucusu  ve e-posta kullanımı işlerin %90’ından fazlasını gerçekleştirmeye yeterli olmaktadır. Ancak bu PC’lerde her nekadar anti-virüs gibi güvenlik yazılımı da bulunsa zaman içerisinde sistemlerin yavaşlaması hatta çökerek kullanılmaz hale gelmesi kaçınılmazdır. Virüs, spam vs. zararlı yazılımlardan korunmak, kullanıcının bilinçli ve bu konda bilgili olmasıyla birebir ilişkilidir!

Şuan işyerinde kullanmakta olduğumuz bilgisayarların işlerim sistemleri (Windows XP, W 7) Haziran 2009 yılında kuruldu ve hala ilk günkü hızından hiçbirşey kaybetmeden aynı performansa çalışmaya devam etmektedir, hiçbir müdahale edilmeksizin! Tüm bu verimi sağlayan Deep Freeze yazılımıdır. Biraz daha ayrıntıda anlatmak gerekirse;

  • İşyerindeki 15 PC kullanıcısından herbiri için Server’da bir kullanıcı hesabı oluşturularak klasör tanımlandı
  • Her PC’ye Ofis programları, pdf okuyucu, e-posta programı, yazıcı gibi tüm programlar ve tanımlamalar yapıldı
  • Her PC kullanıcısı için tüm yazılarını (.docx, .xlsx, .pdf vs.) ağ üzerinde (server) bulunan kendisine tanımlanan klasöre yazması için Ağ Sürücü tanımlaması yapıldı, bundan böyle tüm dosya ve klasörlerin ağda bulunan kişiye tanımlı klasörde saklanması sağlandı. Zira PC’de herhangi başka bir yere bir dosya kaydetme imkanı bulunmamaktadır.
  • Her PC Kullanıcısı için işletim sisteminde standard bir kullanıcı hesabı oluşturularak kullanıcının sistem ayarlarını değiştirmesi engellendi
  • e-posta programı veri tabanı dosyasının da yine ağda tanımlı klasörde saklanması sağlandı
  • Gerek duyulan diğer programlar da kuruldu.
  • Son olarak herbir PC’ye Deep Freeze programı kurularak sistemin korunması sağlandı, Donduruldu! (ben 6.30 sürümü kullanmaktayım.)

Artık PC restart edildiğinde sistem sürekli olarak freeze (dondurulma) edildiği andaki haliyle açılacaktır. Masaüstüne veya herhangi bir yere yazılan tüm dosya ve klasörler sistem yeniden başlatıldığında kaybolacaktır, yani sistem bütünüyle korunmuş olacaktır. Yazma işlemi sadece ağ sürücüsü olarak Server da tanımlanmış klasöre yapılabilecektir. Deep Freeze iptal edilmediği sürece sisteme zarar gelmeyecek sistemin zaman içerisinde yavaşlaması gibi bir durum söz konus olmayacaktır. Aylarca aynı hızda sistem stabil olarak çalışacak, baş ağrıtmayacaktır. Önemli olan ilk kurulumda gerekli tüm ayarların yapılması ve sistemin freeze edilmesidir. Ve belirli periyotlarda Deep Freeze’in pasif edilerek güncellemelerin yapılması da önemlidir.

Ayrıca kullanıcılara ait tüm belge ve klasörler serverda bir klasörde yer aldığından kolaylıkla sistem yedekleme işlemini de tek bir merkezden yapabilmektedir. Yedekleme için de önerebileceğim tek yazılım SyncBack tir, şimdilik! Bloğumda bu progamında tanıtımını yapmıştım.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s